Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata
ІАС “Централь103”

Це національна ІТ-система, що контролює якість надання екстреної медичної допомоги та пришвидшує прибуття перших реагувальників та бригад ЕМД.
Централь103, створена з ініціативи громадськості, держави та приватних провайдерів диспетчерських медичних інформаційних систем, є одним із компонентів екосистеми eHealth та забезпечує діджиталізацію всієї сфери ЕМД.

Система в режимі онлайн моніторить роботу обласних центрів екстреної медичної допомоги та отримує повну інформацію про звернення та результати їх обробки, а також є “містком” для обміну інформацією між обласними диспетчерськими 103 та іншими службами. 

   Централь103 забезпечує:


  • збір достовірної аналітичної та оперативної інформації про роботу системи ЕМД;

  • прозорість та підзвітність системи ЕМД на всіх етапах роботи та надання допомоги;

  • безкоштовний інклюзивний доступ мешканців України до послуги ЕМД шляхом можливості виклику швидкої цифровими засобами;

  • уніфікацію процесів роботи служби ЕМД на всіх ланках медичної допомоги;

  • інтеграцію ЕМД з іншими ланками медицини;

  • повну електронізацію медичної звітності ЕМД;

  • ефективне забезпечення взаємодії між службами екстреної медичної допомоги та іншими екстреними службами, волонтерами;

  • надання відкритої, деперсоналізованої інформації про роботу ЕМД для громадськості.

Історія проєкту

Першим етапом надання екстреної медичної допомоги є дзвінок. Станом на весну 2018 року в Україні функціонувало лише 8 електронізованих обласних диспетчерських. При цьому на ринку було 4 різні провайдери, що істотно відрізнялися один від одного, так що сусідні області із сучасними ОДС не могли взаємодіяти між собою. І, навіть коли процес був повністю автоматизований, працівники мусили дублювати всю звітність на папері, а статистика про роботу служби надходила до МОЗ лише один раз на рік (зазвичай із запізненням на пів року) в консолідованому вигляді, де у 90 відсотках випадків у містах бригада прибуває на місце до 10 хвилин і у 85 відсотках у сільській місцевості - до 20 хвилин. 90+ відсотків випадків - профільні, рекордні для світу показники порятунків під час реанімування, ніяких після смертей приїзду. Всі розуміли, що ці дані явно фальсифіковані, тож навесні 2018 року команда МОЗ України та зовнішніх експертів почала роботу над концептом розвитку мережі оперативно-диспетчерських служб 103, яка опісля стала частиною Концепції розвитку ЕМД.

У серпні 2018 року було затверджено ТЗ на створення інформаційно-аналітичної системи “Централь103” (С103) та розпочато її розробку в тестовому режимі, а вже у жовтні система почала приймати інформацію про перші виклики.
Система повністю розробляється за кошти міжнародних партнерів, а зміни до диспетчерських медичних інформаційних систем розробники вносять власними силами.
Менш ніж за рік основні компоненти С103 були розроблені, протестовані та введені в дослідну експлуатацію, прописані стандарти роботи у сфері диспетчеризації, кількість сучасних ОДС зросла до п'ятнадцяти, команді МОЗ вдалося знайти необхідне фінансування на добудову та оновлення диспетчерських у всіх регіонах, основні провайдери повністю підключили свої системи.

Принципи, яких дотримується команда проєкту

Команда проєкту розвитку ОДС сповідує цінності роботи Prozorro та використовує принципи Agile-розробки не тільки у питаннях ІТ, а також і в інших напрямках. Тому команда не чекала затвердження нормативних актів, як і не чекала, поки всі області запустять в роботу сучасні ОДС (що має відбутись не раніше, ніж в середині 2020 року), а відразу взялася до роботи у тісній координації зі спроможними центрами ЕМД, розробниками та іншими стейкхолдерами, поетапно перевіряючи всі робочі гіпотези на практиці. Як результат, на момент лише затвердження Концепція С103 вже готувалася до нормативних процедур прийому.
Оскільки центри ЕМД не можуть розробляти системи самостійно, а фінансування областей могло бути здійснено, лише починаючи з другої половини 2019-го року, на добровільних засадах до процесу оновлення диспетчерських МІС були залучені провайдери, а впроваджувати зміни почали в дев'ятьох областях з найвищою спроможністю.

Диспетчерські МІС вимагають тривалого часу та ресурсів на оновлення систем і тестування їх у робочому середовищі, тому було створено Тестову МІС, яка імітує роботу ОДС з емуляцією всіх даних про центр ЕМД. Вона ж відпрацьовувала основні припущення про роботу до змін у реальних системах, що суттєво прискорило розробку та впровадження С103.

Нині, коли диспетчерські МІС відпрацювали оновлення до системи з найбільш спроможними, впровадження С103 відбувається паралельно зі створенням нових ОДС.


Навігація простору

Перелік доступних для перегляду сторінок:

Статус розбудови мережі

Корисні посилання

ПосиланняОпис

Концепція розвитку системи екстреної медичної допомоги

В документі описані причини і мета впровадження змін в систему екстреної медицини в Україні, а також шляхи і способи розв'язання проблем.

Метод. рекомендації "Організація роботи ОДС ЦЕМД та МК""Біла книга" системи диспетчеризації, в якій детально описані всі ключові процеси роботи ОДС та відповідні вимоги МОЗ.
ТЗ на створення ІАС "Централь103"Затверджене технічне завдання на створення "Централь103". В ньому описані мета та призначення створення С103, функціональні та нефункціональні вимоги.
Нові протоколи надання ЕМДОпис сучасних стандартів надання екстреної медичної допомоги.
Github репозиторій Ц103

Відкритий онлайн репозиторій, де можна знайти версію вихідного коду ІАС "Централь103"

  • No labels
Write a comment…